Kundalini

    Reč “kundalini” na Sanskritu znači “uvijen kao zmija” i odnosi se na energiju koja se skuplja u donjem delu kičme. Ta se energija oslobađa kroz meditaciju, tehnike disanja i jogu.

    Ona potom putuje uz kičmu do glave, aktivirajući sedam čakri. Ali nije tako jednostavno – telo se mora pripremiti za otpuštanje svog moćnog energetskog naboja.

    Zato pred meditaciju i vežbe joge čovek mora da zagreje kičmu. Ako se vežbe rade u grupi, čas se započinje pevanjem određenih bajalica i mantri. 
    Smatra se da Kundalini joga datira do 500-1000 godina p. n. e. iz Nepala. U modernom svetu je počela da se praktikuje 1969. godine, kada ju je na Zapad preneo jogi Bažan.


    Joginsko shvatanje malja i kose


    Dlaka raste skoro svuda po ljudskom telu. Po Kundalini jogijima, njena svrha je da privuče energiju i da zaštiti taj deo tela.

    Kao dokaz ističu da je dlaka najbujnija u predelu bitnih žlezda – ispod pazuha,  obrve i sl.

    Stoga se briga o dlaci, naročito o kosi (koja štiti sedište sedme čakre) smatra važnim, svečanim ritualom koliko i sastavnim delom lične higijene.
    Naime, veruje se da kosa održava elektromagnetno polje tela – praktično, da svaka dlaka predstavlja antenu za auru.

    Najbolje deluje kada je kosa puštena ili vezana u vrstu visoke punđe zvanu “riši čvor”. Šiške ne dolaze u obzir.

    Po ovom učenju, one sprečavaju Sunčevu svetlost da dođe do pinealne žlezde, u mnogim kulturama poznatije kao “treće oko”.
    Zašto onda muškarci imaju bradu, a žene ne? Veruje se da se u bradi nalazi živac koji kontroliše Mesec i da se iz brade svakodnevno oslobađa velika količina energije.

    Žene su bolje povezane sa Mesecom, te lakše kontrolišu tu moćnu energiju. S druge strane, za muški nervni sistem je to previše i zato imaju bradu kao zaštitu. 

    Nega kose

    Postoje stroga pravila i načela nege kose koja slede Kundalini jogini današnjice. To su:

    1.      Kosa se češlja po pet minuta ujutru i uveče.
    2.      Koristi se isključivo drveni češalj ili četka od prirodnih materijala. To neutrališe statički elektricitet i ravnomerno razmazuje prirodna ulja.
    3.      Češljanje se preporučuje u svakoj prilici u kojoj vam je potrebno da se opustite ili, pak, da se napunite energijom. Ako je cilj opuštanje, češljajte je nadole. Ako se spremate za neki poduhvat i želite da prizovete snagu, češljajte odozdo nagore.  
    4.      Pred tuširanje koristite aromatično ulje za masažu – preporučuje se bademovo ulje – i temeljno izmasirajte glavu.
    5.      Odvežite kosu i sunčajte je barem jednom nedeljno. Tako ćete uneti sav potreban vitamin D. Naravno, ne zaboravite da zaštitite kožu od sunca. I najiskusniji jogiji koriste zaštitni faktor.
    6.      Jeste li se ikada zapitali zašto jogiji nose dugu kosu, i, u slučaju muškaraca, bujnu bradu?

    Možda najvažniji princip sa ovog spiska jeste puštanje kose. Smatra se da prirodna, dugačka kosa funkcioniše kao energetski filter i štit. 
    Ukoliko želite da saznate više o tome kako živi jedan savremen jogi, pogledajte ovaj sajt.

    Korpa (0)

    Nema proizvoda u korpi.