Uz 8. mart: I kosa je simbol slobode
Naša kosa predstavlja našu ličnost, način razmišljanja i uverenja. Žene su vekovima morale da igraju različite uloge prilagođavajući frizuru. Kao važan deo našeg identiteta, kosa odražava lični stil i predstavlja nas drugima.
Od promena kroz vekove, do promena u sekundi
U starom Egiptu žene su svoju kosu ulepšavale kitnjastim ukrasima. One iz viših slojeva društva nosile su cveće i trake za kosu ili kompleksne perike. Duga kosa je bila obavezna kod odraslih žena, dok su devojčicama brijali glave. Kana je bila u širokoj upotrebi, jer njom su i pre nekoliko hiljada godina žene prikrivale sede.
Grci su kosu shvatali kao izvor života. Ne samo da su Grkinje u antičko doba negovale dugu kosu, već su je prinosili i kao žrtvu bogovima. Za farbanje su koristile kanu i pepeo, a arheološki nalazi ukazuju i da su određenim alatkama ispravljale i uvijale kosu.
U srednjem veku, perike su izašle iz mode po diktatu crkve, koja je neblagonaklono gledala na sve izraze taštine, ali ih je renesansa vratila na velika vrata. U XVIII veku žene iz viših slojeva društva su nosile bogato ukrašavane perike od kojih je svaka bila malo remek-delo frizure. Neke su na sebi imale minijature nameštaja, muzičkih instrumenata, pa čak i kaveza sa živim pticama.
Industrijska i društvena revolucija XIX veka je ubrzala život, a trendovi su se menjali kao na filmskoj traci. Od buntovno kratkih frizura iz 1920-ih godina prošlog veka do moptopova Bitlsa i ogromnih afro frizura koje 70-ih, žene su tražile i pronalazile bezbroj načina da se izraze frizurom.
Šta je kosa nekada pričala, a šta danas?
Duboka, lična veza između kose i samopoštovanja žene očigledna je kroz istoriju, filozofiju, pa i religiju. Šta je sve konkretno kosa kroz istoriju predstavljala ženi?
- Ženstvenost. Istorija pokazuje da se kosa uvek smatrala simbolom ženstvenosti. Osim kada je ženstvenost bila zabranjena. Kad god je to sputavanje popuštalo, ženstvenost je izlazila na videlo. Žene su često i kažnjavane uklanjanjem kose za ovaj ili onaj prestup, češće moralni nego zakonski.
- Identitet. Sasvim je razumljivo što žene svoju kosu doživljavaju kao « krunu slave », budući da ova fraza datira iz biblijskih vremena. Bujna ženska kosa smatrana je njenom « slavom », a svaka žena koja se molila nepokrivene glave bila je osramoćena jer je identifikovana sa onom čija je glava obrijana. Negativne implikacije “gole” ženske glave, odnosno bez kose, očigledne su i u današnjem društvu, gde se obrijana glava vezuje za određene kulturne i umetničke, uglavnom avangardne grupe ili folklorno nasleđe u određenim delovima sveta.
Sloboda i lepota. Ledi Godiva je gola prošla kroz masu u XIII veku, demonstrirajući protiv poreza i postala instant heroina običnih ljudi. Slika dame koja jaše konja tela sakrivenog samo dugom kosom postala je simbol lepote i građanske slobode.
Oslobođenje. Pedesetih godina prošlog veka u Kini su favorizovane kraće frizure ispod ušiju. Ova jednostavna frizura nazvana je “frizurom oslobođenja” jer je predstavljala simbol žena koje preuzimaju kontrolu nad sopstvenim životom.
Frizura žene je kroz istoriju slala signal zdravlja, bogatstva i statusa, često uz brojne dodatke i ukrase, boje, ekstenzije ili perike. Trendovi se menjaju, ali u suštini ljudi se milenijumima izražavaju kosom.
Nekada je kosa, posebno ženama bila poput lične karte: na prvi pogled je identifikovala stalež, bogatstvo, bračni status, godine i još mnogo toga. Doduše, ponegde joj je to i danas funkcija.
U ovom našem delu sveta, kosa žene danas je uglavnom odraz ličnog stila. Koristimo dostupne tehnike i preparate, ponekad i trikove, u kreiranju stila koji najbolje nas predstavlja onako kako mi želimo da se predstavimo.
Borba za sopstveni stil je borba za sopstvenu slobodu!
Mnogo se žena borilo protiv dogme i sputavajuće tradicije. Mnoge su zbog toga trpele osudu, poniženje, pa su čak i davale život da osvoje i odbrane pravo da se oblače kako žele, da biraju partnera i političke predstavnike, pa i da stilizuju svoju sopstvenu kosu.
Barem na današnji dan treba da ih se setimo, onih koje je istorija upamtila i bezbroj bezimenih, i zahvalimo im što imamo slobodu koju imamo.
Srećan vam 8. Mart!